What-Does-Hazelnut-Taste-Like-2

Best Seller

Lajthi e qeruar

Best Seller

Lajthi e qeruar

Produkt i cilesise se pare 1500Lek / kg (Porosi minimale 1Kg)

close-up-view-nuts-concept-arrangement_23-2148678200

Produkt Premium

Lajthi e paqeruar

Produkt Premium

Lajthi e paqeruar

Produkt organik cilesi e garantuar. Cmimi : 500Lek / kg (Porosi minimale : 2kg)

Hazel cultivation from Langhe region, Italy. Italian agriculture. Unesco world heritage site.

Produkt

Fidane Lajthie

Produkt

Fidane Lajthie

Porosisni tek ne fidane cilesor.

alt
alt

Tregëtojmë produkte cilësore

Cilesia më e mirë
Produkt Organik

GettyImages_1020086030.0
Mësoni më shumë rreth produkteve tona

Përfitimet shëndetësore të lajthisë

alt

Disa nga vlerat ushqyese te Lajthise
1. Përmirësim i trejtes
Lajthitë përmbajnë fibra dietike dhe mund të hahen si vakt lehtë. Ato janë një burim i mirë i fibrave ushqimore. Ngrënia e shumë fibrave inkurajon lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe ndihmon në parandalimin e kapsllëkut.
Dietologët rekomandojnë që gratë e moshës 21-40 vjeç të hanë rreth kokrra lajthi ne ditë, ndërsa burrat në të njëjtën moshë duhet të hanë rreth 30 kokrra në ditë.
2. Reduktimi i shtimit në peshë Sipas hulumtimeve të fundit, ngrënia e frutave të thata mund të ndihmojë disa njerëz të shtojnë më pak peshë. Përmbajtja yndyrore që kanë frutat e thata nuk ka tendencë të depozitohet në masë dhjamore, që shkakton shtimin e peshës.
3. Mbrojtja nga dëmtimi i qelizave Lajthitë janë të pasura me antioksidantë, të cilët janë përbërës që mbrojnë nga oksidimi i qelizave. Ato zvogëlojnë shkallën e dëmtimit të qelizave. Lajthitë përmbajnë vitaminën E antioksiduese. Disa kërkime pohojnë se vitamina E mund të ndihmojë në mbrojtjen e trupit nga llojet e dëmtimit të qelizave të lidhura me kancerin.
4. Ulja e kolesterolit Ngrënia e lajthive mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit. Një studim i vitit 2019 zbuloi se një dietë e pasur me lajthi uli nivelet e kolesterolit, i cili është shkaktari kryesore i problemeve të zemrës.
Studiuesit arritën në përfundimin se mënyra më e mirë për të marrë përfitimet shëndetësore të lajthive, është ngrënia e tyre çdo ditë, në sasinë e nevojshme për organizmin.
5. Përmirësimi i shëndetit të zemrës Lajthitë mund të ndihmojnë për të patur një zemër të shëndetshme.
Një studim i vitit 2013 zbuloi se ngrënia e një diete të pasur me lajthi ul ndjeshëm rrezikun kardiovaskular, duke ulur potencialisht rrezikun e problemeve të zemrës apo arrestit kardiak.

  • Korrje

  • Rritje

  • Mirëmbajtje

×